Laser
Leczenie zmian naczynkowych

 

Popękane naczynka – jak się ich pozbyć?

Masz popękane naczynka na twarzy lub pajączki na nogach? Zamiast zakrywać nogi, a na twarz nakładać maskujący puder, przyjdź do naszego gabinetu medycyny estetycznej i rozpocznij leczenie. Popękane naczynka to nie tylko problem estetyczny i nie należy ich lekceważyć. Pajączki na nogach sygnalizują niewydolność żył, a te na twarzy mogą być początkiem trądziku różowatego bądź alergii.

Skóra z rozszerzonymi naczynkami włosowatymi, tzw. cera naczynkowa, to problem, z którym boryka się wiele kobiet, zarówno tych nastoletnich, jak i dojrzałych. Przyczynami tej przypadłości są predyspozycje genetyczne (najczęściej, bo aż w 80 proc.), wrażliwość skóry, zaburzenia hormonalne i krążeniowe, schorzenia przewodu pokarmowego oraz nadciśnienie tętnicze. Na kruche naczynka źle wpływa też opalanie, wielogodzinne stanie na wysokich obcasach, siedzący tryb życia, nadmierne opalanie w solarium, częste korzystanie z sauny, długotrwałe stosowanie sterydów zarówno miejscowo, jak i doustnie, palenie papierosów.

Zmiany najczęściej pojawiają się w czasie mroźnej zimy lub latem. Pod wpływem wiatru, mrozu czy ostrego słońca naczynia włosowate się rozszerzają i zwiększa się ich przepuszczalność, a ścianki stają się bardziej kruche. To ułatwia oddziaływanie niekorzystnych czynników wywołujących stany zapalne. Takie zmiany w naczynkach, z czasem coraz większe, mogą się już nie cofnąć. W terminologii fachowej określa się to mianem teleangiektazji.
Pajączki pojawiające się na twarzy mogą być początkiem trądziku różowatego lub alergii. Te na nogach zapowiadają często niewydolność żył i powstawanie żylaków. Nie jest to więc tylko problem estetyczny. Niestety, mimo tych zagrożeń najczęściej go lekceważymy i nie poświęcamy mu należytej uwagi.

Wysokiej jakości sprzęt, a także doświadczony personel w WSPL SP ZOZ w Legionowie z pewnością spełni Państwa oczekiwania.
 

TWARZ, SZYJA, DEKOLT

Poszerzone naczynka na twarzy, szyi i dekolcie to jeden z najczęstszych problemów, z którym pacjenci zgłaszają się do gabinetu medycyny estetycznej. Mogą stanowić problem izolowany, ale czasami są jednym z objawów trądziku różowatego.

Rodzaje zmian:

• TELANGIEKTAZJE (pajączki skórne) to poszerzone naczynka włosowate w skórze do rozmiaru widocznych gołym okiem. Położone są płytko i zwykle są czerwone, choć czasami mogą być sine. Lokalizują się zwykle na policzkach, na nosie, pod oczami, na brodzie, ale często również na szyi, czy dekolcie, czyli w miejscach narażonych na działanie słońca i innych czynników atmosferycznych. Szczególnie częstą lokalizacją są skrzydełka nosa. Przebieg naczynek może być gwiazdkowaty (pajączki), linijny, guzkowaty lub drzewkowaty. Pajączki zasilane są zwykle centralnym większym naczyniem, którego zamknięcie jest gwarancją zniknięcia pajączka.

• VENEKTAZJE – są odmianą teleangiektazji występującą na kończynach dolnych i dotyczącą drobnych naczyń żylnych. Mają sino-niebiebieskie lub sino-czerwone zabarwienie, co jest efektem dużej ilości krwi żylnej w naczyniu.

• RUMIEŃ to po prostu zaczerwienie określonych partii skóry twarzy widoczne gołym okiem, najczęściej na policzkach, brodzie, ujawniające się w stanie stresu, silnych emocji, zmian temperatur, przegrzania. Same naczynia są widoczne tylko w dużym powiększeniu, ale jest ich więcej niż w normalnej skórze. Rumień towarzyszy lub poprzedza wystąpienie teleangiektazji, gdzie naczynia są widoczne już gołym okiem. Termin „popękane naczynka”, choć powszechnie używany, nie oddaje stanu rzeczy. Naczynia zachowują swoją ciągłość, a problem tkwi w ich poszerzaniu się i zwiększonej ilości. Nadmierne unaczynienie może prowadzić do przerastania skóry, jak w końcowych stadiach trądzika różowatego .

• POSZERZONE ŻYŁY SIATKOWATE – to naczynia żylne większego kalibru (ok. 2-4 mm)
i położone nieco głębiej. Mają dłuższy przebieg niż venektazje.
• ŻYLAKI – poszerzone powierzchowne naczynia żylne o zwykle większej średnicy i o krętym przebiegu, pogrubione i poskręcane, uwypuklone ponad poziom skóry, zmniejszające się w pozycji leżącej, a nasilone w pozycji stojącej.

 

Kończyny dolne

Przyczyny powstania zmian

Przyczyną powstawania takich naczyń są czynniki genetyczne, styl życia (brak ruchu, gorące kąpiele), ciąża, poród, zaburzenia hormonalne. Część zaburzeń może przebiegać łagodniej bez niewydolności zastawek żył powierzchownych, co skutkuje upośledzeniem odpływu krwi, zastojem żylnym i wzrostem ciśnienia hydrostatycznego w naczyniach powierzchownych i sprawia, że wiotkie ściany naczyń odkształcają się. Powstanie żylaków jest objawem niewydolności żył układu powierzchownego u 80% pacjentów, u pozostałych 20% problem dotyczy żył głębokich. Problem poszerzonych naczyń na kończynach dolnych dotyczy prawie połowy osób powyżej 50 roku życia. Już bardzo młode osoby, poniżej 18 roku życia, mają problemy z żyłkami na kończynach dolnych
i zauważają pierwsze objawy choroby. Wraz z wiekiem problem nasila się i tak w wieku powyżej 60 lat, ponad 60% uskarża się na problemy z żylakami. Jest to więc problem społeczny. W znacznej części ma on znaczenie głównie estetyczne, ale z wiekiem coraz istotniejszy jest aspekt zdrowotny Najłagodniejszą postacią są drobne naczynia pajączkowate, niemniej mocno widoczne i szpecące nogi nawet bardzo młodych kobiet, (problem dotyczy głownie kobiet). Rozwój zmian może zatrzymać się na tym etapie, ale mogą też rozwinąć się żylaki, a następnie zmiany troficzne na skórze. Leczenie poszerzonych naczyń na kończynach ma więc nie tylko znaczenie estetyczne, ale jest profilaktyką rozwoju niewydolności żylnej.

Objawy niewydolności żylnej:

• uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające się po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami,
• kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej i siedzącej i przy upałach, uczucie rozpierania łydek,
• ból wzdłuż przebiegu żyły,
• uczucie mrowienia i pieczenia,
• świąd skóry.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza w celu zamknięcia naczyń krwionośnych?

Zabieg laserowego zamykania naczynek wymaga uprzednio konsultacji lekarskiej. Jej celem jest bliższe poznanie problemu pacjenta, jego ogólnego stanu zdrowia oraz przybliżenie przebiegu zabiegu. Lekarz na podstawie wywiadu jest w stanie określić możliwe do osiągnięcia efekty oraz ewentualne skutki uboczne.
Jak wygląda zabieg laserowego zamykania naczynek?

Pacjenci kilkanaście godzin przed zabiegiem powinni odpowiednio nawodnić swoje organizmy – wskazane jest wypicie kilku szklanek wody. Uzupełnienie płynów zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Dzień przed wykonaniem laserowego zamykania naczynek nie można pić alkoholu ani uprawiać sportów powodujących odwodnienie organizmu.

Zabieg zazwyczaj trwa około piętnastu – dwudziestu minut, niemniej jednak może on być dłuższy – w zależności od obszaru poddanego zabiegowi, wrażliwości pacjenta oraz charakteru samych zmian skórnych. Tuż przed jego wykonaniem pacjent wraz lekarzem zakładają specjalne okulary ochronne. Właściwy zabieg poprzedzony jest także wykonaniem testu, który pozwala na określenie optymalnej dla danego pacjenta energii lasera.

Laser wykorzystywany do wykonania zabiegu emituje wiązkę światła, która docierając na naczyń krwionośnych zostaje absorbowana przez hemoglobinę – barwnik zawarty w czerwonych krwinkach. W wyniku procesu termolizy wytwarzana jest energia cieplna, która wysusza ścianki naczynia krwionośnego. Znajdująca się w nich woda odparowuje, naczynia najpierw wysuszają się, następnie ulegają zapadnięciu oraz obumarciu. W niedługim czasie zostają one wchłonięte przez organizm, dzięki czemu przestają być widoczne na twarzy. Regulowana długość fali lasera pozwala na zamykanie naczyń krwionośnych różnej wielkości i znajdujących się na różnej głębokości.

Wystarczy tylko jeden zabieg aby usunąć drobne, pojedyncze naczynia. Jednak mając mocno zaczerwienione policzki z siecią popękanych naczynek należy wykonać kilka powtórzeń (2-3).

Podobnie wygląda zamykanie niebieskozielonych żył (do 5mm średnicy) znajdujących się na nogach.

Jak postępować po zabiegu laserowego zamykania naczyń?

Pacjenci po wykonaniu laserowego zamykania naczynek powinni przez co najmniej miesiąc unikać ekspozycji na słońce, w szczególności opalania się. Nie można także, przez co najmniej dziesięć dni po zabiegu, wykonywać ćwiczeń oraz uprawiać sportów mogących narazić skórę na uszkodzenie. Nie wskazane jest także wykonywanie masażu, korzystanie z solarium, sauny oraz brania gorących kąpieli. Zalecane jest używanie maści, kosmetyków przyspieszających proces gojenia, wzmacniających skórę oraz stosowanie przez około miesiąc preparatów zawierających witaminy z grupy B2, C i PP.

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

 • Ciąża
 • Cukrzyca
 • Epilepsja
 • Przyjmowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło
 • Stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi
 • Świeża opalenizna (miesiąc przed zabiegiem i miesiąc po nie można się opalać)
 • Uszkodzenia mechaniczne skóry
 • Zaburzenia krzepnięcia

 

 

Zapisz się na wizytę

tel. 22 381 25 25

Nasi specjaliści:

 • dr n. med. Magdalena Bacz- Malinowska
 • lek. med. Helena Gutowicz – Pietrzyk
 • Kontakt

Adresy, telefony, dojazdy do Centrali i gabinetów WSPL

Centrala w Legionowie

WOJSKOWA SPECJALISTYCZNA PRZYCHODNIA LEKARSKA

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej

 

ul. Zegrzyńska 8

05-119 Legionowo

 

NIP: 536–16–42–544

REGON: 016137181

 

Telefon do Centrali/Rejestracji: 22 381 25 25

 

Położenie Przychodni na mapie Google

Filia w Pokrzywicy

GABINET STOMATOLOGICZNY W POKRZYWNICY

ul. Jana Pawła II 1
06-121 Pokrzywnica

 

Zapisy na wizytę: (+48) 503 533 905

 

Położenie Gabinetu na mapie Google

 
Link do podstrony Gabinetu w Pokrzywicy

Godziny otwarcia

poniedziałek – piątek: 7:00 – 19:00